بررسی گراف

گراف ها بصورت آزاد برای Item  هایی که نوع اطلاعات آنها از جنس numeric است وجود دارد و نیازی به هیچ تنظیماتی برای مشاهده آنها وجود ندارد.

برای نمونه وارد بخش Monitoring | Latest data شده و در کنار Item مورد نظر، مثلا CPU Load، روی Graph کلیک کنید تا تصویر زیر را مشاهده کنید.

مشاهده گراف در زبیکس

مشاهده گراف در زبیکس

سیستم فیلترینگ گراف

در حال حاضر داده های زیادی در رابطه با هاست خود ندارید مگر این که آیتم مورد نظر را بیش از 1 ساعت ایجاد کرده و ارتباط آن را برقرار کرده باشید.

اگر باز هم بعد از چند دقیقه داده ای مشاهده نشد  از بالا سمت راست روی دکمه فیلتر یا Filter کلیک کنید، سپس بازه زمانی ای که میخواهید را انتخاب کنید. مثل روی 5 دقیقه قرار دهید تا گراف را واضح تر ببینید.

بخش فیلتر زبیکس

بخش فیلتر زبیکس

در نسخه های قبلی پنجره فیلتر زبیکس اینقدر کاربر پسند نبود. در نسخه زبیکس 4 بسیار کاربر پسند تر شده است.

اگر روی last 15 minutes کلیک کنید داده هایی را که در 15 دقیقه اخیر بدست آمده اند را مشاهده خواهید کرد.

با توجه به تصویر بالا میتوانیم از 5 دقیقه اخیر تا دوسال را در این پنجره مشاهده کنید. و این توانایی را دارید تا در این بازه زمانی جستجو کنید.

کلید < zoom out >

با کلید < zoom out > میتوانید روی فریم زمانی، گراف بازه زمانی را بزرگتر کنید. مثلا اگر last 5 minutes را انتخاب کرده باشید در صورت کلیک بر روی دکمه < zoom out > به میزان 5 دقیقه بازه زمانی را افزایش میدهد و آن را به 10 دقیقه افزایش می دهد. اگر هم از این سیستم خوشتان نیامد می توانید از بخش ورود سمت چپ From و To استفاده کنید و بازه زمانی را مشخص کنید.

انتخاب بازه با ماوس

یک راه دیگر هم انتخاب کردن بخشی از گراف با ماوس است که مانند تصویر زیر روی آن بازه زمانی فوکوس می کند.

فیلترینگ زبیکس با انتخاب بازه زمانی از گراف

فیلترینگ زبیکس با انتخاب بازه زمانی از گراف

استخراج داده از زبیکس

شما میتوانید ویژگی های بیشمار دیگری هم از زبیکس داشته باشید. و آن دریافت داده های زبیکس از بخش گراف ها است. از بالا و سمت راست گراف View As | Graph را به View As | Values یا View As | 500 latests values را انتخاب کنید. خواهید دید که به جای گراف می توانید خود داده های دریافتی را دریافت کنید. از این رو میتوانید داده ها را به سیستم های جانبی دیگری برده و از آنها استفاده کنید. مثلا برای تهیه گزارش درون Microsoft Excel  در مورد وضعیت سیستم میتوانید داده ها را وارد کرده و از گرافهای متنوع تری که Excel دارد برای نمایش وضعیت استفاده کنید.