مقدمه

وقتی نوجوان بودم و تازه علاقه مند به کامپیوتر و مفاهیم نرم افزار شده بودم با بهترین سیستم عامل زندگیم آشنا شدم.

لینوکس

بعدها فهمیدم که بهترین دوستم شده ولی در اون زمان فقط به خاطر تعاریف بیشماری که از آینده این سیستم عامل می شد به آن علاقه پیدا کردم.

یک روز به، هر زحمتی که بود یه cd از نسخه Fedora و SUSE پیدا کردم. اومدم خونه و می خواستم روی سیستم خودم نصبش کنم. اما برای نصب اون (به دلیل بی تجربگی) اقدام به حذف سیستم عامل ویندوز کردم. و کل فضای دیسک سیستم خودم را پاک کردم.
از اون روز به بعد یادگیری یک سیستم عامل جدید برایم تبدیل به یک مشکل شده بود. یا باید قید یادگیری را می زدم و یا هر روز فضای سیستم خودم رو پاک می کردم.

اینجا اولین باری بود که نیازمند سیستم مجازی ساز شدم. اما نمیدانستم همچین سیستم هایی هم هستند.

مجازی‎ساز چیست؟

مجازی ساز به سیستم هایی گفته می شود که اجازه می‎دهند روی سیستم عامل فعلی خود یک سیستم عامل جدید را شبیه سازی کنید. پس بدون حذف سیستم عامل حقیقی (سیستم عاملی که مستقیم با سخت افزار شما درگیر می باشد) خود میتوانید در بستر آن از سیستم عامل های دیگر استفاده کنید. تمام شد؟ خیر
این تنها نیاز به سیستم های مجازی ساز نبود. بعدها بشر بیشتر نیازمند این تکنولوژی شد. فرض می کنیم در سازمان شما یک سرور J9 شرکت HP وجود دارد. این سرور بسیار گران قیمت بوده و اصلا بصرفه نیست که آن را فقط برای یک نرم افزار استفاده کنید. علاوه بر این، فرض کنید روی این سیستم گران قیمت 64 گیگابایت حافظه موقت، 24 هسته مجازی CPU و چند ترابایت فضا دارید و حال آن که سامانه (نرم افزاری) دارید که ممکن است احتیاج به حافظه موقت زیادی داشته باشد اما 4 هسته مجازی CPU کار آن را به خوبی راه می اندازد.

اینجاست که نیاز است تا مانند یک کیک سخت افزار به تکه های کاربردی تر تبدیل شود. مجازی ساز ها ما را به این هدف خواهند رساند. آنها سیستم عامل مورد نظر ما را روی تکه ای از منابع (بصورت کاملا مجزا) اجرا می کنند. از این رو بقیه منابع را دراختیار سایر ماشین های مجازی قرار خواهیم داد.

Hypervisor چیست؟

قرار است با استفاده از مفهوم مجازی ساز به ماشین های مجازی دست پیدا کنیم که منابع کاملا مستقل دارند. Hypervisor نام سرویسی است که مدیریت منابع را به عهده می گیرد. این سرویس ماشین های مجازی را ایجاد و اجرا می کند، همچنین منابع آنها را مدیریت می کند.

مفهوم لغوی Hypervisor: مفهوم Hyper در معنی از Super بالاتر است.

Hypervisor ها دو نوع هستند:

 • نوع 1: این نوع Hypervisor ها مستقیم روی سخت افزار نصب می شوند.
  مانند:

  • Microsoft Hyper-v
  • VMware ESX/ESXi
  • Oracle VM Server
  • Linux KVM
  • Citrix Xen Server

   نکته : این Hypervisorها را بانام های مستقل/اصلی (Native Hypervisor) و ماشین لخت/فلز لخت (Bare Machine/Metal Hypervisor) نیز می شناسند که حاکی از آن است که روی سرور Dedicate نصب می گردند.

 • نوع 2: این Hypervisor ها روی سیستم عامل دیگری اجرا می شوند.
  مانند:

  • Microsoft Virtual PC
  • VMware Workstation
  • Oracle Virtual Box

نکته : Hypervisor نوع دوم به شدت وابسته به سیستم عامل می باشد.

کمک مانیتورینگ زبیکس به مجازی ساز

زبیکس سرور مانیتورینگ است و قرار است مجازی ساز را نیز مانند سایر اجزاء شبکه مانیتور کند. نه تنها خود مجازی ساز بلکه از سرور های مجازی روی آنها نیز باید نگهداری شود.

پارامتر های مهم:

 • uptime یا مدت زمان روشن بودن سیستم
 • میزان فضای اختصاص داده شده به ماشین مجازی و خود سرور مجازی ساز (فضای Storage)
 • میزان مصرف CPU به تفکیک (ماشین مجازی و سرور مجازی ساز)
 • میزان مصرف RAM برای هر ماشین مجازی و خود سرور مجازی ساز
 • پیدا کردن ماشین های مجازی روی سرور مجازی ساز بصورت خودکار
 • میزان مصرف پهنای باند ماشین های مجازی و سرور مجازی ساز

پارامتر های بالا کمکمی کنند تا ترین ها را پیدا کنید، مثل: پرمصرف ترین ها، پردازشی ترین ها و …

از طریق پارامتر های بالا می توان یک سرور مجازی ساز را که جزء پیچیده ترین سیستم ها است را نگهداری کرد و نه تنها از وضعیت سرور مجازی ساز مطلع شد بلکه می توان از وضعیت ماشین های مجازی روی سرور نیز مطلع گشت. همچنین میتوان از طریق پیدا کردن ترین های سرور اقدام به رشد سیستم کنونی نمود و زود تر از موعد خطای سیستم را پیدا کرد.

بصری سازی زبیکس برای مجازی ساز:

با اتصال مجازی ساز به سرور مانیتورینگ می توانید وضعیت سرور خود را از طریق گراف، نقشه، صفحات نمایش و اسلایدشو بررسی کرد.

آگاه سازی:

زبیکس می تواند زمانی که با مشکلی روی سیستم شما برخورد نمود آن را به افراد دیگر پیامک نموده و آنها را از حضور گلوگاه، مشکل، حد آستانه ، خطا و هر مشکل دیگری مطلع نمود.

پایداری سیستم:

به خاطر داشته باشید که هیچ چیزی برای مادام پایدار نخواهد بود. مانند بدن انسان که نیاز به بررسی دائم توسط پزشک متخصص دارد، سیستم های اطلاعاتی نیز نیازمند چک های حرفه ای از سوی متخصصین می باشند. از طریق سیستم های مانیتورینگ می توان متخصص را زود تر به ایراد، اشکال و … رساند و از طرفی اگر سیستم مانیتورینگ به خوبی تنظیم شود می تواند خود بسیاری از مشکلات رایج را برطرف نماید.

یک توصیه بسیار مهم دیگر در رابطه با مجازی ساز ها استفاده از سیستم های مانیتورینگ جامع مانن زبیکس می باشد. ما در مجموعه تحصیل یار سعی نمودیم تا با تهیه دوره جامع مانیتورینگ زبیکس 5 تمامی مواردی که نیاز است تا برای مجازی ساز ها استفاده شود را بررسی نماییم و نهایتا با تهیه این دوره می توانید از سیستم های حرفه ای خود نگهداری نمایید. نه تنها مجازی ساز از بیرون وضعیت ماشین مجازی را بررسی و کنکاش می کند بلکه ربات های زبیکس از درون سیستم به بررسی حرفه ای خود سیستم عامل می پردازند. از این رو شما با تهییه دوره جامع مانیتورینگ زبیکس 5  می توانید سیستم های پیچیده تری مانند داکر را هم مانیتور کرده و با نسل قدیمی و جدید سیستم های مانیتورینگ نیز آشنا گردید.