مقدمه

زمانی قصد داشتم کارشناس شبکه باشم. نمی‎دانستم کدام مسیر را بروم تا کارشناس شوم. در این مسیر باید میتوانستم از تجهیزات شبکه نگهداری کنم. برای همین سوال های زیر برایم مطرح شدند.

 • رادیو کار کنم؟
 • سوئیچ های سیسکو یا میکروتیک ؟
 • دوربین مداربسته؟
 • مسیر یاب های سیسکو یا میکروتیک؟
 • یا این که چه مدلی از تجهیزات را کار کنم؟

اینها تنها برخی از سوالاتی است که یک کارشناس شبکه از خودش می پسد و اما جوابش رو نمیتواند بدهد. چرا؟

چون وقت ندارد همه را یاد بگیرد.

من برای این که بتوانم از تجهیزات شبکه نگهداری کنم لازم بود کار کردن با آنها رو بدانم، همیشه باید به تجهیزات (از نزدیک و یا از راه دور) متصل می شدم و وضعیت آنها رو بررسی می کردم. اگر کارشناس شبکه باشید با تمام وجودتون درک می کنید که چقدر سخت و طاقت فرسا می باشد اگر فقط 50 تا دستگاه رو به شما ارائه دهند و درخواست پایداری نگهداشتن شبکه رو داشته باشند.

پذیرفتن این مسئولیت بدین معنی است که تجهیزات باید در شرایط مختلف بررسی شوند، فرض کنید یک چک لیست آماده کنید و هر روز آنها را بررسی می کنید:

 • کمبود منابع و ارتقاء
 • تجهیز پر مصرف (پهنای باند) شناسایی شود
 • اتصالات بررسی شوند
 • سرعت پینگ بررسی شود
 • پورت های قطع شده شناسایی شوند
 • گلوگاه های شبکه کنترل شوند
 • تجهیزات اصلی شبکه نباید خاموش، کند شوند و یا این که هنگ کنند.
 • و …

همه ی اینها وظایف یک کارشناس شبکه هستند. اما شما نگران نباشید.

این نیز راهکاری دارد، کارشناسان شبکه پیش از ما راهکار هایی پیدا کرده اند و بسیاری از این موارد را برای ما مکانیزه کرده اند. تمام موارد فوق و حتی فراتر از آن در مانیتورینگ زبیکس وجود دارد. با ما باشید تا در ادامه‎ی مقاله چگونگی این موارد را با هم بررسی کنیم.

پروتکل SNMP

تمام تجهیزاتی که دارای آدرس IP هستند از این پروتکل در 3 نسخه 1 و 2 و 3 پشتیبانی می کنند.

 • SNMP V1 : این نسخه در تجهیزات قدیمی وجود دارد.
 • SNMP V2 : نسخه بعدی که بهینه شده و تجهیز با Community Name در شبکه شناسایی می شود. Community Name مانند اسم رمز می ماند.
 • SNMP V3 : در نهایت تمام تجهیزات جدید از نسخه 3 پشتیبانی می‎کنند که جدیدتر است و البته امنیت آن نیز ارتقاء یافته است. و برای اتصال به آنها باید نام کاربری و رمز عبود تعریف گردد.

خوب چرا ما فقط از نسخه 3 استفاده نکنیم که امنیت بالاتری دارد و جدید تر است؟ جواب آن گران بودن تجهیزات است. ما ممکن است در شبکه تجهیزاتی داشته باشیم که هنوز از پروتکل نسخه 3 پشتیبانی نمی‎کند پس ممکن است لازم به استفاده از سایر نسخه های SNMP داشته باشیم.

از اطریق اتصال به این پروتکل می توانیم تمام وضعیت یک دستگاه را استخراج کنیم.

پروتکل SNMP حکم زبان مشترک بین تمام تجهیزات را بازی می کند.

استفاده از SNMP در زبیکس

زبیکس این توانایی را دارد تا از طریق پورت SNMP به تجهیز متصل شود و داده های آنها را استخراج کند. و به اولین وظیفه‎ی خود (به عنوان جمع کننده داده از سایر تجهیزات) عمل کند. و این کار را دربازه های زمانی مرتب و پیاپی انجام دهد.

از این رو شما اگر 1000 دستگاه شبکه هم داشته باشید یک زبان مشترک برای صحبت کردن با دستگاه و یک جمع کننده داده برای تجمیع اطلاعات دارید. از این رو می‎توانید از تمام آنها مراقبت کنید. برای همین لازم نیست برای نگهداری از تمام تجهیزات در تک تک تجهیزات متخصص شوید. زبیکس به عنوان یک سیستم مانیتورینگ وضعیت آنها را جمع آوری می کند چرا که زبان گفتگو با تمام تجهیزات شبکه را می داند.

استفاده از پروتکل ICMP

حتم دارم دستور ping را می شناسید. این دستور از پروتکل ICMP استفاده می کند. عملکرد این دستور بدین شکل است، ابتدا یک بسته به تجهیزات شبکه  (کارت شبکه تجهیز) فارغ از نوع تجهیز ارسال می کند. اولین وظیفه کارت شبکه پاسخ به آن بسته می باشد. در این پاسخ فقط میگوید من حاضرم .

استفاده از ICMP در زبیکس

زبیکس می‎تواند تجهیزات را ping کند. بعد از ping می‎تواند صحت (زنده بودن) دستگاه در شبکه و سرعت پاسخگویی آن را بسنجد. حال وقتی هر دقیقه یک بار این عمل انجام شود از سلامت شبکه مطمئن خواهیم بود و زمان کندی لینک ارتباطی را هم بدست خواهیم آورد.

پورت ILO

معمولا از این پورت برای روشن کردن سرور های خاموش استفاده می شود. اما کاربرد پنهان دیگری هم دارد و آن نیز این است که در بسیاری از تجهیزات این پورت وجود دارد و اطلاعات خوبی به ما می دهد. حتی دمای برخی قطعات یک سرور را می‎توان توسط آن بدست آورد.

زبیکس و پورت ILO (از طریق پروتکل IPMI)

زبیکس زبان پورت ILO را نیز می‎داند و با عنوان IPMI به آن رسیدگی می کند.

نتیجه

زبیکس به عنوان یک ابزار شگفت انگیز مانیتورینگ زبان تجهیزات رایج را می داند و می تواند به عنوان نماینده از تمام تجهیزات شبکه مراقبت کند. از این رو نیاز به متخصص واقعی شدن در همه ی دستگاه ها و از هر مدلی نیست! شما می توانید با یادگیری زبیکس از تمام تجهیزات نگهداری کنید. وفقط باید کار کردن با زبیکس را یاد بگیرید. زبیکس به جای شما از طریق پورتهای SNMP، ICMP و IPMI با دستگاه ها تعامل داشته و آنها را به اطلاع شما می رساند.