به محض جمع آوری داده ها ، با استفاده از روش های مختلف موجود در زبیکس، روند ارزیابی داده های جمع آوری شده آغاز می شود.

قوانین ارزیابی داده ها یا عبارات شرط های معروف به تریگر ، از نظر Zabbix ، اطلاعات خوبی از وضعیت مشکل برای داده های دریافت شده از میزبان های مانیتور شده را ارائه می دهند.

با رسیدن به آستانه تریگر ، حالت خود را از OK به PROBLEM تغییر می دهد و همچنین هنگامی که داده ها زیر آستانه هستند دوباره به حالت قبل بر می گردند.

پیشبینی

وقت آن رسیده که قبل از رخداد مهم از وقوع آن مطلع شویم. زبیکس راهکار خوبی برای پیشبینی فراهم کرده است. برای این منظور توابع پیشگو در زبیکس فراهم شده اند. زبیکس از trend های جمع آوری شده توسط خودتحلیل هایی فراهم می آورد که ما میتوانیم آینده سیستم را تشخیص داده و به تصمیم های مناسبی بگیریم.

زمان پیشگویی

پیش بینی هنگامی که به مقدار خاصی می رسیم

مقدار پیشگویی

پیش بینی مقدار پارامتری که پس از مدت معینی به آن میرسیم

تعاریف آستانه بسیار انعطاف پذیر

زبیکس گزینه های تعریف آستانه (threshold) بسیار انعطاف پذیر و هوشمند را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در حالی که آستانه تریگر ممکن است به همان اندازه “بزرگتر از x” ساده باشد ، یا این که می تواند از تمام عبارات منطقی مانند تقسیم ، ضرب ، نامساوی ، عبارات منطقی AND و OR استفاده کرد.

مراجعه به یک یا چند مورد یا میزبان

از چندید مورد (آیتم) بدست آمده از هاست ها و آیتم های متفاوت trigger بسازید. این امکان به شما اجازه می دهد تا عبارات هوشمند یا پیچیده برای حد آستانه (thresholds) تعریف کنید. در این صورت مدیر سیستم میتواند روی مشکلات واقعی سیستم تمرکز کند. و این کار هزینه نگهداری را کاهش می دهد.

تجزیه و تحلیل داده های تاریخ (History)

وضعیت داده فعلی را با وضعیت به دست آمده چندی پیش مقایسع کنید. می توان دوره های مشابه زمانی را با یکدیگر مقایسه کرد ، بیایید این دوشنبه را با دوشنبه قبلی یا بعد از ظهر امروز با یکی از 2 هفته قبلرا بررسی کنیم. این فوق العاده است اگر بار محیط سیستم یکنواخت نباشد و با مقایسه دوشنبه صبح تا بعد از ظهر سه‌شنبه ، هیچ اطلاعات ارزشمندی حاصل نشود.

یک معیار را انتخاب کنید، و این معیار را با دوهفته قبل مقایسه نمایید.

برای مثال: میانگین بار CPU برای یک ساعت گذشته 2 برابر بیشتر از بار CPU برای بازه زمانی دوهفته قبل بوده است.

 تشخیص ناهنجاری

تشخیص ناهنجاری

Hysteresis

Hysteresis یک عملکرد فوق العاده برای اجتناب از flapping است، که ممکن است زمانی رخ دهد که داده ها در نوسان یک حد آستانه ساده (simple threshold) قرار گیرند.

flapping به معنی: قرار گرفتن داده ها در یک نوسان که نشان میدهد سیستم دچار یک مشکل شده و دوباره به حالت عادی برگشته است.

Hysteresis دارای محدوده بالا و پایین است، که باعث می شود تریگر در وضعیت مشکل (problem) یا عادی (Normal) قرار گیرد.

یک مثال برای Hysteresis : فرض کنید برای دمای سرور خود 20 درجه سانتی گراد را به عنوان حد آستانه اطلاع رسانی درنظر گرفته اید و سیستم وارد حد آستانه میشود و خود دما پایین میآید و وضعیت عادی می گردد. این کار مدام تکرار می گردد.

با دقت در تصاویر زیر میبینیم که قسمت Hysteresis به رنگ قرمز درآمده است.

مثبت کاذب

مثبت کاذب

حد بالا = حد پایین

تعریف hysteresis

تعریف hysteresis

محدوده های مختلف بالا و پایین را تنظیم کنید

از مثبت کاذب خودداری کنید

از مثبت کاذب خودداری کنید

پیشنیازها

در هر محیط IT وابستگی های زیادی وجود دارد ، هنگامی اختلال در یکی از گره های سیستم رخ دهد سایر قسمت ها دچار اختلال در عملکرد می شوند. وابستگی ممکن است به چند سطح تقسیم شوند، هنگامی که کمبود فضای دیسک منجر به خرابی سیستم عامل می شود در نتیجه بانک اطلاعاتی نیز دچار مشکل می گردد. در این لحظه کاربران CRM ، CMS ، BPMS و بسیاری از برنامه های تجاری دیگر قادر به انجام وظایف خود نخواهند بود. یک سیستم مانیتورینگ بدون پیشنیاز، ده ها یا صدها اعلان تولید می کند و صدها یا هزاران نامه الکترونیکی برای اطلاع از خرابی یا از کار افتادن همه این سیستم ها ارسال می کند. به عنوان یک گزینه جایگزین ، استفاده عاقلانه از عملکرد وابستگی ها منجر به اطلاع رسانی در مورد کمبود فضای دیسک می شود ، در حالی که همه اعلان های دیگر را مخفی می کند.

بدون وابستگی:

 • سیستم CRM پاسخگو نیست (اطلاع رسانی)
 • سیستم Mysql پاسخگو نیست (اطلاع رسانی)
 • سیستم عامل لینوکس روی Host 1 متوقف شده است (اطلاع رسانی)
 • فضای خالی دیسک Host 1 = 0 Mb (اطلاع رسانی)

هر تریگر یک مشکل را گذارش میدهد.

مشکل واقعی: دیسک پر

 • بررسی چندین مشکل واقعی
 • برخی از اطلاع رسانی های غیرضروری را حذف کنید
 • تریگر های وابسته را در محیط کاربری (وب) مخفی کنید

با وابستگی:

 • سیستم CRM پاسخگو نیست
 • سیستم Mysql پاسخگو نیست
 • سیستم عامل لینوکس روی Host 1 متوقف شده است
 • فضای خالی دیسک Host 1 = 0 Mb (اطلاع رسانی)

فقط مشکل اصلی گزارش شده است

سطح شدت (اهمیت)

میزان شدت یک تریگر را بر اساس میزان اهمیت آن تعریف کنید. از آنجایی که همه محرک ها از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند ، می توان یکی از شش سطح شدت را به یک تریگر اختصاص داد. سپس شدت آن برای نمایش بصری تریگرها اعمال می شود و می تواند برای تنظیم دقیق واکنش به رویدادهای مشکل حاصل از تریگر مورد استفاده قرار گیرد.

موارد استفاده شدت ها:
 • نمایش تصویری از تریگر های رخ داده
 • ایجاد صدا های کلی برای شدت تریگر ها
 • انتخاب کانال اطلاع رسانی (مثلا شدت های سطح بالا با پیامک و بقیه با پیام الکترونیکی

سطوح شدت تریگر ها

سطوح اهمیت یا شدت تریگر ها