مقدمه

همان طور که در نوشته های قبل هم اشاره کردیم ابزار های مانیتورینگ بسیاری وجود دارند. کار آنها جمع آوری داده ها، بصری سازی داده‎ها، ارسال اطلاعیه، نمایش زمان رخداد اطلاعیه و یک سری امکان ثانویه دیگر که بسته به سیستم های مختلف متفاوت می باشد. منتهی ابزارهای مانیتورینگ بصری سازی را به عنوان تنها هدف خود نمی‎دانند. آنها به سایر اهداف خود نیز می پردازند و بصری سازی را تا جایی که سایر اهداف بدست آیند ادامه می‎دهند. از طرف دیگر ممکن است بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را توسط زبیکس بخشی را توسط Prometheus فراهم کرده باشیم و یا این که مستقیم به یک پایگاه داده متصل شده باشیم و داده های آن را مستقل از سیستم های مانیتورینگ بررسی کنیم.
حال بیایید ببینیم گرافانا چیست و چه کاربردی برای ما دارد.

‌گرافانا چیست؟‎‌

گرافانا یک ابزار متن باز است  که متریک‌ها را می‌خواند و آن‌ها را خیلی ساده و روشن در قالب نمودارهایی کارآمد و جذاب نمایش می‌دهد. همچنین نمودار های بسیاری از قبل برای آن فراهم شده است. کاربران نیز داشبورد های طراحی شده ی خود را برای آن فراهم آورده اند و به صورت رایگان یا پولی به شما ارائه می دهند.

کاربرد گرافانا

گرافانا مرکزی برای جمع آوری داده ها از سایر سیستم های مانیتورینگ یا خود سیستم ها است. شما می توانید سامانه ها تجهیزات و سایر سیستم ها را توسط سایر ابزار ها جمع آوری کنید و در یک پنل کاملا حرفه ای از نظر بصری سازی دور هم جمع کنید تا بتوانید به بهترین طریق آن ها را نمایش دهد.
گرافنا بر روی مسئله بصری سازی بسیار حرفه ای کار کرده است و تلاش دارد تا از سایر سیستم ها مستقل باشد. در نتیجه می تواند به عنوان یک مرکز نمایش جذاب برای نمایش روی مانیتور های بزرگ استفاده شود.
همچنین امکان فیلترینگ و بروزرسانی پیاپی داده های داشبورد را فراهم کرده است. و شما میتوانید داشبورد ها را 5 ، 10 ، 30 ثانیه و … یک بار بروزرسانی کنید. تا دائم وضعیت سیستم های خود را ببینید و نیاز به بروزرسانی صفحه نخواهید داشت.

از کاربردهای مهم گرافانا ارتباط محکمی است که با زبیکس برقرار می کند. از این رو در دوره جامع زبیکس اتصال گرافانا بازبیکس را ارائه داده ایم.

درواقع زبیکس مجموعه‎ای از داده‎های بسیار مهم در رابطه با شبکه، نرم افزار، مجازی سازها، ذخیره ساز ها، دوربین ها، داکر،
Kubernetes ، سوئیچ، روتر و… وجود دارد که ما همه کانفیگ و تنظیم همه آنها را در دوره جامع زبیکس 5 جمع آوری نموده ایم. همچنین یک شبکه اجتماعی بین سایر متخصصین دوره تهیه شده است که افرادی که در این زمینه دوره را تهیه نموده اند می توانند در رابطه با آن با یکدیگر به بحث و گفتگو بپردازند و مشکلات خود را برطرف نمایند.

توابع محاسباتی

توابع محاسباتی به ما کمک می کنند تا روی نمودار مجموع خط های (مثلا پهنای باند) را محاسبه کنیم یا این که میانگین پهنای باند را محاسبه کنیم. کمترین یا بیشترین مقدار روی نمودار را محاسبه کرده و نشان دهیم.
گرافانا با این امکان میتواند به ما بگوید مجموع ورودی و خروجی های تمام پورتهای یک سوئیچ چقدر است.

استفاده از تابع محاسباتی جمع در تصویر زیر مشهود می باشد.

پهنای باند ورودی و خروجی تمام پورت ها به تفکیک

پهنای باند ورودی و خروجی تمام پورت ها به تفکیک

مجموع پهنای باند ورودی و خروجی تمام پورت ها

مجموع پهنای باند ورودی و خروجی تمام پورت ها

نتیجه

اگر بعد از آن که تمام تجهیزات خود را به سیستم های مانیتورینگ متصل نمودید و نیاز به بصری سازی حرفه ای برای جذاب تر نشان دادن محیط کاربری خود داشتید بهترین ابزار موجود در حال حاضر گرافانا است. گرافانا جزء سیستم های محبوب و جذاب مانیتورینگ است و کمبود بصری سازی در سیستم های مانیتورینگ را به خوبی تامین کرده است. همچنین افزونه های بسیاری برای جمع کردن داده ها از سیستم های مختلف را فراهم کرده است. با ایتفاده از توابع محاسباتی می توانید مجموع ، میانگین، کمترین بسیاری حالت های دیگر را نیز محاسبه کنید.