شاید تا به حال با عبارت مدیر سیستم آشنا شده باشید. آیا با نقش های یک مدیر سیستم هم آشنایی دارید؟ در این نوشته قصد داریم شما با مدیر سیستم و نقشه های مدیر سیستم آشنا کنیم.

مدیر سیستم کیست؟

گفتیم سیستم عامل منابع را مدیریت می کند اما مدیر سیستم کیست؟
سیستم عامل از خود اختیار ندارد و تنها کاری را اننجام می دهد که به او گفته شده انجام دهد. پس اگر در شرایط غیر منتظره قرار گیرد نمیداند چکار کند و معمولا دچار اختلال می شود.

مدیر سیستم شخصی است که سیستم عامل مورد نظر را خوب می شناسد و سعی می کند در شرایطی که سیستم دچار مشکل شد نقش آفرینی کند. این وظیفه را عیب یابی (Trubleshooting) می گویند.

همچنین رور اول سیستم عامل نمیداند چکار کند. مدیر سیستم با نصب نرم افزار های متنوع (در زمینه کاری مورد نظر)  سیستم عامل را آماده اراپه خدمت می نماید.

معمولا نسخه های جدید را او نصب می کند و از گرفتن پشتیبان اطمینان حاصل می کند.

می تواند با مانیتورینگ تجهیزات و مانیتورینگ نرم افزار های مختلف تمام عملیات های خود را خودکارسازی کند. و توسط مانیتورینگ راهکاری های مناسب برای هر تجهیزی فراهم کند.

مدیر سیستم و رمز های عبور

یکی از بزرگتریم مشکلات مدیران سیستم نگهداری رمز های عبور است. چرا؟

چون معمولا یک نفر مدیر سیستم درون مجموعه وجود ندارد. مدیران سیستم، پشتیبان ها و افرادی دیگری موجود هستند که نیاز به رمز های عبور دارند. معمولا برای هر کدام از آنها رمز عبوری اختصاص داده می شود. حفظ کردن آنها خیلی است برای همین معمولا این اشخاص رمز ساده و تکراری استفاده می کنند که بسیار خطرناک است.

همکر ها این سیستم ها را در کمترین زمانی که فکرش را می کنید به دست می گیرند.

رمز های عبور باید به هر نفر اختصاص داده شوند تا عملکرد هر کاربر قابل مانیتور کردن باشد.

معمولا برای موارد زیر باید رمز عبور سخت قرار داده شود:

  • سیستم عامل
  • پایگاه داده
  • مدیر نرم افزار وب سایت
  • کاربر وبسایت
  • ssh
  • و هر سرویسی که روی سیستم وجود دارد.

پس بهتر است از سامانه ها یا نرم افزار هایی که توسط آنها از رمز های عبور سیستم نگهداری می کنند استفاده کنند. که نمونه ای از این سامانه ها رمزینه می باشد. شما میتوانید مشخصات رمزینه را در قسمت محصولات ما مشاهده نمایید.

مدیر سیستم و مانیتورینگ

مدیر سیستم باید اولین نفری باشد که ایراد سیستم را متوجه میشود.
سیستم مانیتورینگ بینا این امکان را فراهم می کنند تا داده ها را در یک مکان متمرکز نگهداری کرده و بصورت بصری آن را مورد استفاده قرار دهید.در ضمن بینا میتواند مشکلات سیستم را دسته بندی شده ارسال نماید.

مدیر سیستم و جلسات هفتگی

مدیر سیستم باید مشکلات را بتواند به مدیران خود نشان دهد. آنها سیستم عامل را نمی شناند و دانش تخصصی ندارند. اما مدیران خبره ای هستند. برای نشان دادن مشکلات احتیاج به بصری سازی است. یعنی باید نمودار های قابل فهم از وضعیت یک ماهه یه اخیر، هفتگی ارائه شود. سامانه مانیتوریگ بینا با هسته قدرتمند زبیکس می توانند این وظیفه را به همراه کارهای بسیاری را به خوبی انجام دهد.