در راس تمام خوبی های که در مورد زبیکس بیان می شود، وجود یک API است که تقریباً به تمام عملکردهای موجود در زبیکس دسترسی دارد. وجود یک API زبیکس فرصت های زیادی را برای بهره وری حتی بیشتر در نظارت ایجاد می کند. برخی از این موارد در زیر آورده شده است.

ادغام آسان دو طرفه

API زبیکس اجازه می دهد تا با هر نرم افزاری که قادر به برقراری ارتباط یا ارتباطات خارجی است، به آسانی یکپارچه سازی انجام شود.

ادغام با سیستم های فروش یا سیتم های اتوماسون می تواند به عنوان یکی از کاربرد های متداول API زبیکس بیان شود. فقط چند روز طول خواهد کشید تا یکپارچه سازی دو طرفه با سیستم های محبوب ردیابی مسکل با تیکت مانند JIRA ، Bugzilla و دیگر سیستم های محبوب برقرار شود.

نرم افزار شخص ثالث

همچنین می توان از API زبیکس برای ادغام توابع زبیکس در نرم افزاری که توسط یک طرف دیگر تهیه شده است استفاده کرد. این روش ممکن است به خصوص هنگام ارائه راه حل های مبتنی بر IT بصورت سفارشی کاربرد خوبی داشته باشد.

مدیریت پیکربندی

هنگام کار در محیط های خودکار که از طریق سیستم های مدیریت پیکربندی مانند Puppet، Chef، Salt یا دیگرسیستم ها، ادغام زبیکس با چنین سیستم هایی ممکن است در هنگام اضافه کردن، حذف یا به روزرسانی سخت افزار یا نرم افزار زمان زیادی را برای شما صرفه جویی کند.

یکی دیگر از کاربردهای عالی API زبیکس این است که وقتی می خواهید صدها یا هزاران دستگاه برای نظارت بر اعمال قوانین بسیار خاص و معمولی اضافه کنید که استفاده از رابط وب زبیکس امکان پذیر نیست.

بازیابی داده ها

زبیکس در مورد محیط سازمانی که در پایگاه داده خود ذخیره می می کند، اطلاعات زیادی دارد. و این اطلاعات مستحق استفاده مجدد در برنامه های دیگر، به عنوان مثال آماری، امنیتی، موجودی، برای ایجاد منافع حتی بیشتر برای سازمان مد نظر لازم هستند. و این حتی افق وسیع تری از استفاده از زبیکس برای جمع آوری اطلاعات نه تنها در مورد دسترسی و عملکرد یک محیط فناوری اطلاعات، بلکه در مورد معیارهای تجاری، KPI، محل اقلام موجودی، سنسورهای مختلف (به عنوان مثال ، رطوبت ، دما ، حرکت ، نزدیکی)  و بسیاری از اطلاعات دیگر که ما را در عملیات روزمره احاطه کرده است.

نرم افزار های موبایل

نظارت بر محیط IT یک فرآیند 24×7 است، بدون توجه به اینکه پرسنل مسئول در آنجا باشند، تعطیلات آخر هفته یا حتی مرخصی داشته باشند، نیاز به توجه مداوم دارند. این در شرایطی است که دستگاه های تلفن همراه و تلفن های هوشمند بسیار مفید هستند و امکان دسترسی به برنامه های تلفن همراه را دارند که از بصری سازی، پیکربندی ، تأیید رویدادها و بسیاری از عملکرد های دیگر زبیکس را پشتیبانی می کنند.

هر کسی می تواند نرم افزار تلفن همراه شخصی خود را برای مدیریت زبیکس توسعه دهد یا از برنامه هایی که قبلاً در دسترس است استفاده کند.

شروع کار با API

لازم نیست مدت زمان زیادی صرف شود تا استفاده از API را آزمایش کنید. استفاده از API زبیکس بسیار آسان است. مقاله ای در وبلاگ Zabbix در مورد چگونگی استفاده از API با مثال های ساده برای تأیید اعتبار، گرفتن لیستی از هاست ها (دستگاه ها) و شرح جریان داده ها نوشته شده است. که ما در مجموعه تحلیل یار این مقاله را ترجمه نموده ایم.