بررسی اجمالی

در این قسمت به معنی برخی لغت های کاربردی ولغت هایی که زیاد شنیده می شوند میپردازیم.

HOST

یک دستگاه شبکه ای که می خواهید مانیتور کنید ، با IP یا DNS.

Host group

به گروه منطقی از هاست ها گفته میشود که میتوانند شامل هاست ها و قالب ها (templates) باشند. کاربرد گروه بندی هاست ها به این دلایل می باشد:

  1. دسته بندی
  2. کنرل سطح دسترسی

Item

کوچکترین عنصر در مانیتورینگ آیتم نام دارد که هر پارامتری از هاست مورد نظر را نگهداری می کند. آیتم ها داده های قابل ذخیره را مشخص میکنند و سرور زبیکس آنها را از راه دور دریافت و ذخیره می کند.  آیتم ها کوچکترین قسمتی از داده هاستند که دریافت می شوند.

Trigger

درواقع ما برای سیستم اطلاع رسانی به یک حد آستانه (Threshold) نیاز داریم که اگر آیتم مورد نظر به آن حد آستانه رسید به ما خطا دهد. این حد عمل توسط trigger قابل اعمال است.

Event

هر زمان که عملیاتی توسط Trigger ،با دریافت مقدار آیتم ، رخ میدهد یک رویداد یا event رخ داده است. به آن مورد یافت شده یک رویداد می گویند.

Event Tag

یک نشانگر از پیش تعریف شده برای Event ها که ممکن است در همبستگی event یا سطح دسترسی آن مورد استفاده قرار گیرد.

event correlation

همبستگی event

IP

آدرسی یکتا و خاص برای سیستم کامپیوتری ما است. اگر سیستم کامپیوتری را یک مدرسه در نظر بگیرم IP آدرس واقعی سیستم کامپیوتری ما است.

Port

این مورد یک در مجازی برای سیستم ما است. با فرض این که سیستم کامپیوتری ما یک مدرسه است و آدرس مدرسه همان آدرس IP است. Port همان درب کلاسهای مدرسه است که درون آنها سرویس های خاصی مثل وب سرور ارائه می گردد و ما برای استفاده از آن سرویس باید شماره پورت مورد نظر را بدانیم.

Web Server

اگر بر روی سیستم کامپیوتری شما سرویسی اجرا شده باشد که خدمات وب ارائه می دهد در واقع شما یک سرور وب دارید.

پورت های رایج

که بصورت پیش فرض برای سرویسی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا پورت ۸۰ که بصورت پیشفرض برای وب سرور http است و ۴۴۳ که برای وب سرور https  مورد استفاده قرار می گیرد.

Domain name

با ترجمه نام دامنه، درواقع فرض کنید یک مرکز وجود دارد که آدرس تک تک مدارس که بصورت رمز شده ارائه می شوند (آدرس IP ) را در دفتری ذخیره می کند. ما چون آدرس ها را نمیتوانیم راحت حفظ کنیم یک نام از این مرکز دریافت کردیم و هرگاه کسی آدرس مدرسه مورد نظر را خواست نام مورد نظر را به او می دهیم. آن مرکز سرویس DNS ، آن نام که راحت به خاطر سپرده می شود را دامنه و آدرس مورد نظر که سخت به خاطر سپرده می شود IP نام دارد.

Screen

به معنی صفحه نمایش است. در زبیکس میتوان با استفاده از Screen بصورت همزمان چندین گراف، چندین مورد و یا لیست رخ داد ها را مشاهده نمود.

value preprocessing

یک عملیات تغییر (transformation) که روی داده های رسیده در شبکه قبل از این که در پایگاه داده ذخیره گردد.

Action

یک عملیات از پیش تعریف شده در مقابل رخداد یک Event

  • این عملیات شامل مواقعی (مثل: ارسال اطلاعیه درصورت وقوع رخداد با شرط ها یا پیش شرط ها ) می گردد.

Media

به کانال اطلاع رسانی گفته می شود. مثل پست الکترونیکی، پیامک و …

notification

یک پیام درباره برخی رخداد ها به کاربر از طریق کانال media

Remote command

یک دستور از پیش تعریف شده که بصورت خودکار روی هاست مانیتوری شده در صورت وقوع یک شرط اجرا می گردد.

Template

به مجموعه ای از موجودیت ها شامل (items, triggers, graphs, screens, applications, low-level discovery rules, web scenarios) که آماده است تا بر روی برخی Host ها اعمال گردد.

applications

به گروه منطقی از Item ها گفته می شود.

web scenario

به درخواست HTTP برای بررسی موجودیت یک وبسات گفته می شود.

frontend

به واسط وبی که توسط زبیکس ارائه می شود.

dashboard

بخشی از واسط کاربری زبیکس که شامل خلاصه و بصری شده ی اطلاعات مهمی که توسط زبیکس در اختیار ما قرار داده می شود. البته این اطلاعات را با استفاده از widget ها فراهم می کند.

widget

به ابزار های بصری که اطلاعات را از منابعی مثل (خلاصه، نقشه، نمودار، ساعت و…) به ما نشان می دهد.

Zabbix API

این امکان را فراهم می کند تا از طریق پروتکل JSON RPC به ایجاد، حذف، بروزرسانی و واکشی اطلاعات زبیکس می پردازد (مثل : hosts و items و graphs و …).

Zabbix server

به پردازش اصلی نرم افزار زبیکس که فراهم کننده عملیات مانیتورینگ، ارتباط با پراکسی زبیکس و agent ها محاسبه تریگر ها (حد آستانه) ، ارسال اطلاعیه ها می پردازد.

Zabbix agent

به یک رباط گفته می شود که بر روی هدف مانیتوریگ قرار می گیرد تا عملیات مانیتورینگ هدفی را که باید بصور local انجام شود را انجام داده و برای سرور ارسال کند.