رابط کاربری وب زبیکس قابلیتی است که آن را از سایر راه حل های دیگر متمایز می کند. یک رابط کاربری قوی، با محیط بسیار ساده و آسان که برای استفاده در یک بسته در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

گراف ها

نمایش بسیاری از گراف های مورد نیاز در یک صفحه نمایش، که بصورت خودکار بروز رسانی می شود و ما می توانیم بازه بروزرسانی را تغییر دهیم از قابلیت های بی نظیر زبیکس می باشد.

صفحه نمایش سفارشی زبیکس

صفحه نمایش سفارشی زبیکس

بدون نیاز به فایل های متنی محرمانه

تغییر و بهینه سازی تمام تنظیمات سیستم از طریق واسط کاربری وب زبیکس قابل انجام است. از این رو نیازی به یادگیری محیط متنی سیستم عامل Unix نخواهید داشت.

اجرای عملیات از طریق محیط وب

اجرای عملیات از طریق محیط وب

مکانی برای کنترل هر چیزی

واسط کاربری وب زبیکس هم دارای قسمت هایی برای انجام تنظیمات مانیتورینگ و هم قسمت هایی برای نمایش داده های جمع آوری شده می باشد. از این رو یک مدیر شبکه میتواند کنترل هر چیزی را یک صفحه و در یک جا داشته باشد.

گذارش دسترس پذیری

گذارش دسترس پذیری

بدون بروزرسانی مجدد

واسط کاربری وب زبیکس متمرکز بر تمامی جنبه های مانیتورینگ عمل می کند. هر گونه تغییری در محیط تنظیمات بلافاصله تغییر می کند و نیازی به Refresh کردن مرورگر نیست.

توسعه داده شده با UTF-8

برای برنامه نویسی محیط زبیکس از UTF-8 استفاده شده است. با این مورد می توان زبیکس را برای چندین زبان متنوع بومی سازی کرد و مورد استفاده قرار داد.

Audit

تمامی عملکرد های کاربر در سیستم زبیکس ذخیره می گردد.

پشتیبانی از مرورگر های متعدد

آخرین نسخه های Google Chrome، Mozilla Firefox، Microsoft Internet Explorer و Opera پشتیبانی می گردد. و مرورگر های دیگر (همچون Konqueror و Apple Safari) هم با زبیکس به خوبی کار می کنند.

قابلیت جستجوی عمومی

زبیکس قابلیت جستجوی عمومی را فراهم کرده تا با وارد کردن یک عبارت برای جستجو در قسمت های متنوع پیدا گردد. توصیه می گردد که هنگام جستجو در این کادر به صورت حساس به بزرگ و کوچک بودن آن عبارت دقت نمایید.

جستجوی عمومی

جستجوی عمومی

نتایج جستجو شامل میزبان ها ، گروه هاست و قالب های مطابق با کلمه جستجو می باشد.

اطلاعیه های عمومی

اطلاعیه های عمومی اطلاعاتی را نشان می دهند که ممکن است بدون توجه به صفحه ای که کاربر در آن حضور دارد، توجه کاربر را (فوری) به خود جلب کند. اطلاعیه های عمومی شامل نمایش متن به همراه پخش یک صدا مطابق با شدت تریگری که رخ داده باشد.

اطلاعیه های عمومی را می توان برای هر کاربر در پیکربندی پروفایل خودش فعال کرد. اگر ایت تنظیمات انجام شده باشد پیام ها پس از گذر زمان کوتاهی محو می شوند. بصورت پیشفرض زمان محو شدن آنها 90 ثانیه می باشد.
این امکان وجود دارد که پیام های مورد نظر هم در رابطه به بروز مشکل و هم در رابطه با برطرف شدن مشکل باشند. همچنین، می توان پیام ها را بر اساس شدت رخداد تریگر فیلتر کرد. برای هر شدت تریگر و صدای پیام بهبود مشکل که پخش می شود می توان سفارشی سازی انجام داد.
به محض دریافت پیام، پیام ها در یک نقطه شناور ، در سمت راست و بالای صفحه، نشان داده می شوند. این گزینه می تواند بصورت عمودی نشان داده شود.
پیام های عمومی

پیام های عمومی

محلی سازی عالی

ظاهر وب زبیکس به طور کامل به چندین زبان اصلی (ژاپنی ، روسی ، لهستانی ، پرتغالی ، ایتالیایی) ترجمه شده است و این روند ادامه دارد.

همچنین برای این ابزار قدرتمند ، مجموعه تحلیل یار با تلاش فراوان ، زبان فارسی را کامل کرده و افتخار دارد که به همراه قالب آبی زبیکس و فونتزیبای ایران سنس وب در بین محصولات خود قرار داده است.

تنظیمات تغییر زبان در پروفایل کاربر

تنظیمات تغییر زبان در پروفایل کاربر

 

همچنین می توانید لیست کاملی از فایل های po ارائه شده توسط خود وبسایت زبیکس را مشاهده کنید.

قالب سازی

بطور پیشفرض، واسط کاربری وب ارائه شده توسط زبیکس تعدادی قالب فراهم کرده است. اما کاربران این محیط میتوانند قالب خود را ساخته و در اختیار دیگران نیز قرار دهند.

داشبورد عمومی

داشبورد زبیکس یک مکان مرکزی در محیط کاربری وب زبیکس است که داده های سطح بالا را می توان در محیط آن مشاهده و مانیتور کرد.

داشبورد عمومی زبیکس

داشبورد عمومی زبیکس

  • نقشه های محبوب
  • نمودار های محبوب
  • صفحه نمایش های محبوب
  • 20 مشکل اخیر در سیستم های مانیتور شده
  • وضعیت سیستم
  • وضعیت هاست
  • وضعیت سرور زبیکس
  • وضعیت عملیات اکتشاف
  • وضعیت مانیتورینگ وب

داشبورد ها می توانند با گروه هاست ها، شدت تریگر ها، و وضعیت مشکلات و دیگر پارامتر ها فیلتر گردند (مثلا فقط داده های یک گروه هاست با شدت بالا در آن نمایش داده شود و فقط کاربران آن بتوانند آن اطلاعات را ببینند)

همچنین کاربران میتوانند داشبورد سفارشی خود را بسازند. بدین شکل که نقشه های محبوب خود، ابزارک های خود را درون صفحه قرار دهند و آنهایی را که نمی خواهند را حذف کنند.

نمودار ها

زبیکس هم داده ها را جمع می کند و هم آنها را ذخیره می کند. پس در نتیجه می تواند به آسانی برای آنها نمودار ایجاد کند.

نمودار خودکار

نمودار های استاندارد برای داده های ذخیره شده عددی بدون هیچ تنظیماتی موجود می باشد. همه ی این نمودار ها در زمان اجرا ایجاد می گردند. برای نمایش این نمودار ها وارد صفحه Latest data شده و به روی عبارت Graph که در کنار یک مورد قرار دارد کلیک نمایید.

 

گراف ساده

گراف ساده

ابزار های بالای نمودار به شما اجازه می دهند تا بازه زمانی داده های نمدار را تغییر دهید.

بزرگنمایی را بکشید

بازه زمانی نمایش داده شده با کشیدن یا تغییر نوار لغزنده بالای نمودار تغییر خواهد کرد. شما می تواندید بازه زمانی را حتی تا یک دقیقه تغییر دهید.
میله بازه زمانی نمودار

میله بازه زمانی نمودار

 

علاوه بر این ، پیوندها به سمت چپ (بالاتر از نوار پیمایش زمان) اجازه می دهد تا برخی زمانهای از پیش تعریف شده را انتخاب کنید، دوره های زمانی اغلب استفاده می شود و دوره نمایش داده شده را به جلو یا عقب در زمان (زیر نوار پیمایش) حرکت می دهد. همچنین تاریخ های روی نوار پیمایش بصورت پیوند قابل انتخاب هستند که با کلیک روی آنها می توانید یک تقویم را مشاهده کنید و بازه شروع و پایان را انتخاب کنید تا داده های آن را به شما نشان دهد.
تقویم بازه زمانی نومدار

تقویم بازه زمانی نومدار

نمودارهای سفارشی

نمودارهای سفارشی از نمودارهای استاندارد ساده قدرتمندتر هستند. در یک نمودار گرافیکی سفارشی ، چندین مورد قابل مقایسه هستند و می توانید سبک نمودار یا نحوه نمایش خطوط را مشخص کنید. نمودارهای سفارشی را می توان برای هاست یا چندین هاست یا برای یک الگوی واحد ایجاد کرد.
نمودارهای سفارشی، به همراه چند گزارش پایه ای، به بررسی داده ها در محتوا می پردازند.
نمودار سفارشی

نمودار سفارشی

نمودارهای موقت یا Ad-hoc

در زبیکس ممکن است برای چندین مورد نمودارهای فوری و موقتی ایجاد کنید. در حالی که یک نمودار ساده برای دستیابی به داده های یک مورد عالی است و نمودارهای سفارشی گزینه های سفارشی سازی را ارائه می دهند ، اما هیچ یک از این دو اجازه نمی دهند به سرعت یک نمودار موقت با چند مورد ایجاد کنیم تا دیگر نیاز به نگهداری نداشته باشد. برای حل این مشکل زبیکس امکان ساخت نمودار های Ad-hoc را فراهم کرده است که از طریق آنها می توان نمودار موقت با چند مورد را فراهم کرد. فقط کافی است تا check box کنار آیتم های مورد نظر را کلیک کنید تا نمودار مورد نظر ایجاد گردد.

نمودار ترکیبی موقت

نمودار ترکیبی موقت

نقشه ها

زبیکس امکان طراحی نقشه برای بررسی اجمالی ساختار در محیط با پس زمینه های کاربر پسند فراهم کرده است. هر عنصر در صفحه نمایان گر یک هاست (میزبان) ، گروه هاست، یک تریگر، یک تصویر یا نقشه ای دیگر باشد.

نقشه ها می توانند توسط تمامی کاربران سیستم طراحی شوند. پس از طراحی نقشه می توان نقشه را در اختیار عموم قرار داد، یا این که با گروه یا کاربر دیگری آن را به اشتراک گذاشت.

نقشه ها را می توان هر زمان که لازم بود ویرایش کرد، در نتیجه یا با عمل کشیدن و رها کردن و یا با انتخاب یک عنصر و تغییر جزئیات آن عنصر می توان تغییراتی در آن اعمال کرد.

نمونه نقشه ادارات

نمونه نقشه ادارات

نمایش اتفاقات رخ داده

از آنجا که عناصر نقشه می توانند به تریگرها پیوند گردند، یک نقشه می تواند “لحظه ای” شروع به نمایش وضعیت هاست مانیتور شده کند. اگر رویدادی رخ داده شود وضعیت آیکن ها و رنگ پیوند ها تغییر خواهد کرد.

جزئیات پهنای باند

علاوه بر این، نمادها و توضیحات پیوند می توانند شامل ماکروهای تعریف شده توسط کاربر باشند. برای مثال، می توان پهنای باند را بطور لحظه ای روی پیوند نمایش داد. یا این که میانگین بار پردازش سیستم را در توضیحات هاست نمایش داد.

وضعیت وابستگی ها

اگر روی یک هاست کلیک کنید خواهید دید که می توانید برخی اسکریپت ها را اجرا کنید و همچنین می توانید گزینه هایی مثل لیست تریگر ها، مشکلات رخ داده و… را نیز مشاهده کنید.

منو عنصر نقشه

منو عنصر نقشه

نمایش اسلایدها (Slide show)

یک اسلاید بصورت چرخشی چند صفحه نمایش (Screen) را نمایش دهد. صفحه نمایش ها یکی پس از دیگری (با تنظیماتی که شما انجام داده اید) نمایش داده می شوند. بازه زمانی نمایش هر کدام را شما مشخص می کنید.

نمایش اسلایدها

نمایش اسلایدها

Screen ها و Slide show ها می توانند توسط تمام کاربران سیستم ایجاد شوند و در اختیار عموم قرار گیرند. همچنین می توان آنها را خصوصی قرار داد و با کاربران دیگر و یا گروه کاربران دیگر به اشتراک گذاشت.